Perdeden

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? ~ Fantastic Beasts & Where To Find Them?

Newt Scamander
Hogwarts kitaplığının önemli kaynaklarından olan Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? kitabının üçleme halinde sinemaya uyarlanacağı haberi, Harry Potter hayranları için harika bir haberdi. Serinin ikincisinin gösterime girmesine üç ay kalmışken, ilkine bakalım.

2016 yapımı filmin yönetmen koltuğunda David Yates var. Yates, seriyi Harry’nin beşinci filmi Zümrüdüanka Yoldaşlığı (Harry Potter and the Order of the Phoneix) ile devralmıştı. Orada başlattığı, film için önemli olan bazı ayrıntıları gazete sayfaları aracılığı ile beyaz perdeye aktarmayı sürdürdü.

Filme konu kitabın yazarı, Hogwarts’tan mezun Newt Scamander (Eddie Redmayne), bir bavul dolusu fantastik varlık ile New York’a gelir. Henüz kitabı notlar halindedir ve bakanlıkta çalıştığı işten fena halde sıkılmıştır. Gelir gelmez büyücülük karşıtı bir grubun gösterisinde bulur kendisini. Bu sırada bavulundan kaçan bir haylaz sayesinde no-maj (*) olan Jacob Kowalski (Dan Fogler) ile tanışır ki bence serinin en renkli karakteri. Derken bir cadı olan Tina’yla (Katherine Waterston) tanışmak durumunda kalır ve yolu MACUSA’ya (**) düşer.

Bu sırada New York’ta kimsenin anlam veremediği olaylar meydana gelmekte ve MACUSA da bunu yakından izlemektedir. Büyü kaynaklı olabileceğinden şüphelenmektedirler. Özellikle Mr. Graves (Colin Farrell) yakından ilgilenmektedir.

Gelişmeler yüzünden Tina, Newt ve Jacob’ı kendi evine götürmek zorunda kalır. Tina’nın kardeşi Queenie (Alison Sudol) ile tanışırlar. Tatlı gülümseyişi ve zarif haliyle sadece Jacob’ı değil tüm izleyecileri de gönülden etkileyen bir karakter.

Hermione’nin küçük boncuklu çantasıyla (Beaded Bag, bknz. Deathly Hallow:Part 1) kıyaslansa da Newt’in bavulu bambaşka. İkisi de olsun bence. Aslında bavul, muhteşem dörtlüyü ilginç bir maceraya sürükleyen önemli bir nesne oluyor. Bu süreçte yollarının kesiştiği Gnarlack’tan söz edelim. Yılların deneyimli oyuncusu, Hellboy Ron Perlman‘ın canlandırdığı tipleme oldukça başarılı. Hazır yeri gelmişken iki oyuncudan daha söz edeyim. Ezra Miller (Credence Barebone) ve Carmen Ejogo (Seraphina Picquery). Her ikisini de serinin devamında izleyeceğiz. Filmin oyuncu kadrosunda seçimler yerinde olmuş. Uzun ya da kısa fark etmez, oyunculuklar oldukça keyifli.

Ve elbette ikinci filmin öznesi Gallert Grindelwald’a değinmeden olmaz. Dumbledore’un ideallerle yola çıktığı ve kaçınılmaz olarak karşı karşıya kaldığı, yendiği, Voldemort’tan önce büyücülük dünyasını titretmiş olan Grindelwald rolünü Johnny Depp‘e emanet etmişler. İlk başta pek benimsemesem de yeniden bakınca, oturmuş olduğunu düşündüm. Bakalım devamında nasıl olacak?

Özetle, ister Harry Potter hayranı olun ister olmayın, keyifle izlenecek bir seyirlik. Gülümsemesi de hüznü de macerası da yerinde. Üstelik uçuşan asalar da cabası. Accio mouse!

Pınar Elif Karabal

(*) Harry Potter serisinde geçen Muggle kelimesinin Amerika versiyonu. Büyücü toplumundan olmayan kişiler için kullanılıyor.
(**) Sihir Bakanlığının Amerika'daki karşılığı diyebiliriz.

Sevgiyi Yayalım

error: Content is protected !!